Xamarin Forms VS Xamarin Traditional

Xamarin Forms VS Xamarin Traditional

Xamarin Forms VS Xamarin Traditional

Xamarin mobil uygulama geliştirme konusunda yeniyseniz, mobil uygulama geliştirme için Xamarin.Forms ve Xamarin Native arasında seçim yapan bir ikilemde sıkışıp kalmak oldukça mümkündür. Doğru seçimi yapmadan önce dikkate almanız gereken birkaç faktör vardır. Bu yazıda, Xamarin Native ve Xamarin.Forms'un özelliklerine kısa bir göz atacağız.

Xamarin.Android ve Xamarin.iOS genellikle Xamarin.Native veya Xamarin Traditional olarak adlandırılır. C # ve .NET framework kullanarak mobil uygulamalar oluşturabileceğiniz bir platformlar arası araç setidir. Xamarin Native uygulamalarının platformdan bağımsız kodu, Taşınabilir Sınıf Kütüphanesinde (PCL) veya paylaşılan bir projede depolanır. Xamarin.Mac, Xamarin.iOS ve Xamarin.Android gibi araçlar platforma özgü işlevlerin ve yerel kullanıcı deneyiminin uygulanmasına yardımcı olur.
Xamarin.Forms, Xamarin Native'in aynı anda birden çok platformu hedeflemek için tek bir XAML yazılmasına izin veren gelişmiş bir sürümüdür. Xamarin.Forms kullanılarak geliştirilen uygulamalar, Xamarin platformunun tüm işlevlerini ve özelliklerini devralır. Xamarin.Forms ile geliştiriciler iş mantığını C # olarak yazabilir ve kullanıcı arayüzü kod olarak veya XAML biçiminde tanımlanabilir, böylece tüm platformlarda ortak alan olur.

Geliştirme maliyetleri

Mobil uygulama geliştirme maliyeti ticari işletmeler için her zaman önemli bir faktördür. Platformlar arası mobil uygulama geliştirmeyi seçmek, aynı anda Android ve iOS platformları için yerel uygulamalar oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için maliyet etkin bir seçimdir. Xamarin native durumunda, mevcut tüm platformlara özgü yerel UI görünümlerinde uzmanlığa sahip bir geliştiriciye ihtiyacınız olacaktır. Xamarin.Forms ile, uygulama mantığı ve UI kodu platformlar arasında paylaşıldığından, öğrenme eğrisi ve geliştirme çabası minimum düzeydedir. 

Güncellemeler ve Bakım

Bir uygulamanın bakımı, özellikle birden fazla platformda başlatıldığında her zaman zor bir iştir. Her küçük güncellemenin tüm platformlarda iletilmesi ve uygulanması gerekir. Xamarin uygulama geliştirmeyi tercih ettiğinizde, paylaşılan bir kod tabanı uygulama mantığının daha hızlı korunmasına, hata ayıklamasına ve güncellenmesine yardımcı olduğundan bu açıdan belirli bir avantaj elde edersiniz.

Xamarin Native ile geliştiricilerin temel kod ve ardından platforma özgü UI kodu üzerinde çalışması gerekir. Ancak, Xamarin.Forms bu bağlamda birleştirilmiş bir yaklaşım sunar, çünkü tüm güncellemeler tek bir kod tabanında gerçekleştirilebilir. Sık güncellemeler gerektiren bir mobil uygulama geliştiriyorsanız, Xamarin.Forms ihtiyacınız olan şey olabilir.

Xamarin Traditional(Native) Uygulama boyutu Xamarin.Forms'a göre daha küçüktür.

Sonraki yazılarımda Yoğun olarak kullandığım yapı olan Xamarin.Forms üzerinde duracağım. İsteğiniz doğrultuda belki Xamarin.Traditional üzerinde talepte bulunduğunuz konuda bir araştırma yapıp size aktarabilirim.